Jana svojom izvornom čistoćom i ravnotežom mineralnog sastava zadovoljava potrebu tvog organizma za vodom. U Jani ćeš jednako uživati u vrelim ljetnim i hladnim zimskim danima.
Jana svojom izvornom čistoćom i ravnotežom mineralnog sastava zadovoljava potrebu tvog organizma za vodom. U Jani ćeš jednako uživati u vrelim ljetnim i hladnim zimskim danima.
Nakon zime, ulazimo u proljeće i njegove duže dane s puno više sunca te velikim rasponom temperatura.
Ovo je godišnje doba kad se lako može dogoditi da znakove umora, niske razine energije, glavobolje i poteškoće u koncentraciji ne povežemo s činjenicom da smo zaboravili popiti dovoljno vode.
Proljetni umor je termin koji je većini ljudi dobro poznat. Poržima nas osjećaj da se naše tijelo ne može prilagoditi novom godišnjem dobu s dužim danima, više sunca i višim temperaturama. Ovo je vrijeme kad pravilnom hidracijom možemo zadovoljiti potrebe organizma kako bi se sve tjelesne funkcije odvijale normalno. To će se pozitivno odraziti na naše kognitivne sposobnosti, kao i na raspoloženje.
Ljeto je godišnje doba koje, suočeni s vrućinama i intenzivnim osjećajem žeđi, najčešće automatski povezujemo s potrebnim unosom vode.
Gubitak vode znojenjem u mirovanju i umjerenoj temperaturi okoline je malen, međutim povećanjem temperature za vrijeme ljetnih vrućina on postaje vrlo izražen, posebice ako je povezan s tjelesnom aktivnošću. Vanjska temperatura, intenzitet strujanja i vlažnost zraka, izloženost suncu i količina odjeće značajno utječu na gubitak tjelesne tekućine.
Bez odgovarajuće nadoknade vode, dolazi do smanjenja tjelesnih i kognitivnih sposobnosti, kao i poremećaja kod održavanja normalne tjelesne temperature.
Dobro je već od ustajanja započeti s hidracijom i tijekom dana svakako popiti 8 -10 čaša vode (200 ml). Dodatne potrebe za vodom kod boravka na otvorenom i u vanjskim aktivnostima pokušaj planirati unaprijed, te sa sobom ponesi bočicu vode kako bi ti uvijek bila pri ruci.
Nakon vrućeg ljeta, stižu jesenski dani koju mogu i dalje biti iznimno topli, ali s većim rasponom temperatura tijekom dana. Dolaskom hladnijeg vremena započinjemo grijati prostorije, u kojima provodimo veliki dio dana, što pospješuje dehidraciju.
Važno je znati da organizam i dalje ima iste zahtjeve za vodom, iako ne osjećamo žeđ kao za vrućih dana.
Stoga je pravilna hidracija uvijek aktualna jesenska tema o kojoj treba voditi računa.
Nagli skok u broju obveza nakon godišnjih odmora i ljetnih raspusta vrlo često je iznimno intenzivno i zahtjevno razdoblje. Povećane radne obveze i aktivnosti podižu razinu stresa i mogu se odraziti nepovoljno na naš imunološki sustav. Voda je medij u kojem se odvijaju biokemijske reakcije u našem tijelu, pa je odgovarajuća hidracija sastavni dio općeg zdravstvenog stanja.
Provođenje vremena u zagrijanim prostorijama i toploj odjeći, također dovodi do povećanih gubitaka vode. Uz to, osjećaj žeđi na niskim temperaturama nije toliko izražen kao za vrijeme toplog ili vrućeg vremena, pa na nju vrlo često zaboravljamo kad su u pitanju zimske aktivnosti.
Vrijeme provedeno na skijanju, sanjkanju, snowboardanju ili napornijem čišćenju snijega, uz potrošnju energije trošiti će i tjelesnu vodu, koju je potrebno nadoknaditi.
U usporedbi s vrućinama, kod aktivnosti u zimskim uvjetima manje se znojimo, ali je gubitak disanjem i mokrenjem značajan. Stoga će se i prilikom odlaska na višesatne snježne aktivnosti, Jana pokazati iznimno korisnom saveznicom.